Αποστολέας Θέμα: Αυλή η κουζίνα?  (Αναγνώστηκε 802 φορές)

Hulk

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
Αυλή η κουζίνα?
« στις: 22/04/2018, 09:12:12 »
Καλημέρα σε όλους παιδιά.
Εχθές το πρωί έβρασα μια ωραία κατάξανθη pils στην αυλή του σπιτιού μου.Παρατηρησα και ανησυχισα από την ύπαρξη μικρών ζουζουνιων στον αέρα λόγο άνοιξης.η διαδικασία ολοκληρώθηκε και 28 λίτρα μπήκαν στο κάδο ζύμωσης αλλά έχω μια έννοια μήπως τίποτα μικροσκοπικό έχει πέσει μέσα στο κάδο και πάει χαμένος ο μαγικός πολτός.προτεινετε να σταματήσω την διαδικασία σε εξωτερικό χώρο?
Αν έχει πέσει κάτι πολύ μικρό μέσα που δεν είναι ορατό στο μάτι αρκεί για να προκαλέσει ολική μόλυνση?

theiosStout

• Full Member
  • Γιάννης
    • Προφίλ
    • Saxon747
Απ: Αυλή η κουζίνα?
« Απάντηση #1 στις: 22/04/2018, 10:14:14 »
Αν βράζεις με αντίσταση δεν έχεις πρόβλημα σε εσωτερικό χώρο. Με γκάζι/προπάνιο θα πρέπει να είσαι σε έξω για λόγους ασφαλείας. Τώρα για τις υποψίες σου δεν έχω να σου πω κάτι. Δικαιολογημένα ανησυχείς αλλά ότι και να πέσει μέσα θα βράσει οπότε ελαχιστοποιείται ο κίνδυνος.  :)
Saxon μωρέ!!!!

Hulk

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: 22/04/2018, 11:27:27 »
Με γκαζι βραζω γι'αυτό και το κανω στην αυλη.πιο πολυ με ανησυχεί η περιοδος μετα το βρασμο μεχρι να μπει στον καδο.Η περίοδος παγώματος.Εγω παγωνω με μπετονι.
Θα δειξει το αποτελεσμα.Αν υπαρχει μολυνση θα ειναι εμφανή πιστευω πριν ξεκινησω lagering?
Ετσι δεν ειναι?

nim

• Hero Member
  • Παναγιώτης
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: 22/04/2018, 11:55:40 »
Λογικά ναι.

Τι εννοείς παγώνεις με μπετονι? κάνεις no-chill? αν ναι τότε πάει να πει οτι το γλεύκος πέφτει καυτό μέσα στο μπετόνι άρα απολυμενονται τα πάντα πριν το κλείσεις.

Hulk

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: 22/04/2018, 12:30:38 »
Ναι no chill κανω.Απλα απο το μπετονι στο καδο εκανα το λαθος και εκανα τη μετάγγιση απευθειας και οχι με σωλήνα και χρειαστηκε να μεινει ο καδος κανα δυο λεπτα χωρις καπακι εξω στην αυλή.αυτος ειναι ο λογος που ανησυχώ.
Ελπιζω να πανε ολα καλα..

nim

• Hero Member
  • Παναγιώτης
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: 22/04/2018, 12:33:17 »
Δεν οτι θα έχεις πρόβλημα.

Hulk

• Newbie
  • *
    • Προφίλ