Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για χρήση ΟΧΙ στην αρχή της παρτίδας και συνέχεια με StarSan  (Αναγνώστηκε 327 φορές)

skoulthrash

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
Γειά χαρά παιδιά, έχω μια ερώτηση...
Είχα ξεκινήσει μια παρτίδα πίλσνερ απο κιτ, και είχα κάνει απολύμανση, στα σύνεργα, με ΟΧΙ.
Μου έχει μέινει όμως πολύ λίγο ΟΧΙ στη συσκευασία, δε νομιζώ να φτάσει για μετάγγιση και εμφιάλωση.
Έχω όμως καινούργιο σταρ-σαν... Μπορώ να συνεχίσω την ίδια παρτίδα με σταρσαν ή θα κάνει κάποια αντίδραση με το ΟΧΙ????
Έχουν μείνει τα στάδια της μετάγγισης και της εμφιάλωσης, που σημαίνει οτι θα χρειαστώ πολύ ΟΧΙ, αν πρέπει να συνεχίσω

nim

• Hero Member
  • Παναγιώτης
    • Προφίλ
Συνέχισε κανονικά την διαδικασία με star-san

nim

• Hero Member
  • Παναγιώτης
    • Προφίλ
Επίσης να ξέρεις οτι το star-san το αποθηκευεις και το ξαναχρησιμοποιείς.

skoulthrash

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
Ναι το είδα οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά.. Φτάνει λέει το pH να είναι συγκεκριμένο, αλλιώς μέχρι να θολώσει ... Επίσης είδα οτι είναι καλό για τη μαγιά για αυτό το προτίμησα...
Απλά φοβόμουν την ανάμιξη ΟΧΙ και σταρσαν , θυμάμαι και την ιστορία σου με τα γάντια ... :P :P Απλά δεν υπάρχει κάτι πιό γενικό για το πόσες φορές μπορούμε να το επαναχρησιμοποιήσουμε ?? Ή πόσο καιρό κρατάει το μείγμα ??

nim

• Hero Member
  • Παναγιώτης
    • Προφίλ
Αυτό με το θόλωμα πρώτη φορά το ακούω για να πω την αλήθεια. Γενικα στο ιντερνετ λένε να μετράς ph ή να βλέπεις αν αφρίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/2018, 17:22:56 από nim »

skoulthrash

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
Ωραία , ωραία , ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές  :) :)

skoulthrash

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο ... Θυμάσαι σε ποιό εύρος pH θα πρέπει να είναι το μείγμα του StarSan ούτως ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ασφάλεια ???

nim

• Hero Member
  • Παναγιώτης
    • Προφίλ
Νομίζω 3 και κάτω.

beerme

• Hero Member
    • Προφίλ
Αν χρησιμοποιεις star san με σκληρο νερο, θα το δεις να θολωνει αμεσως αλλα δεν θα εχεις θεμα.

Αν το εχεις με απεσταγμενο νερο η ΑΟ τοτε ειναι πεντακαθαρο, τοτε αν θολωσει σημαινει οτι εχει χασει την δυναμη του.

Αλλα κατω απο 3 Ph εισαι ΟΚ.

skoulthrash

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
Ωραία , ωραία !! Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο , θα δω ίσως δουλέψω με εμφιαλωμένο νερό, αρχικά ...