Αποστολέας Θέμα: Mangrove Jack’s Irish Red Ale - Προβλημα ή οχι ?  (Αναγνώστηκε 469 φορές)

Aggelos83

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
Καλησπέρα ! Προσφατα εκανα το Κιτ αυτό ακολουθοντας τις οδηγίες σωστα αφου δεν είχα ξαναδοκιμασει να κανω μπυρα . Αφου η ζύμωση έγινε σωστα συμφωνα με τις μετρησεις και έπειτα το dry hopping ,  εμφιαλωσα γυρω στα 43 μπουκαλια . Τα αφησα 2 εβδομαδες σε ζεστο μέρος ( όπως λεει η συνταγη ), και έπειτα μπηκαν στο ψυγείο .   Η συνταγη λεει να μεινουν στο ψυγείο τουλαχιστον μια εβδομαδα , αλλά για καλυτερα αποτελεσματα αλλές 2 εβδομαδες ( στο συνολο 3) . Τα μισα μπουκαλια τα εδωσα σε ενα φιλο . Σημερα βρισκομαστε σχεδον 2 εβδομαδες απο τη μερα που μπηκαν στο ψυγείο . Εγω δεν ανοιξα ακόμη καποιο μπουκαλι , αλλά ο φίλος που δοκιμασε μου είπε ότι :
Η μπυρα μοιαζει νερουλή
Εχει υπερβολικα αφρο
Μυριζεις εντονα το αλκοολ
και το χειροτερο οτι , η γευση φερνει - θυμιζει κρασι...
Να ανησυχω οτι χαλασε η μπυρα , ή δεν εχει ωριμασει ακομη ???       Παντως αν και πρωτη φορα , έκανα τα παντα από απολυμανση .

Ronin

• Hero Member
  • Σωτήρης
    • Προφίλ
Απ: Mangrove Jack’s Irish Red Ale - Προβλημα ή οχι ?
« Απάντηση #1 στις: 14/08/2018, 20:56:23 »
Το "νερουλό" μπορεί να φτιάξει με την ωρίμανση. Άλλωστε είναι σχετικό.
Ο υπερβολικός αφρός μπορεί να ωφείλεται σε μόλυνση αλλά μπορεί και να οφείλεται σε παραπάνω δεξτρόζη στην εμφιάλωση.
Η αίσθηση αλκοόλ και η μυρωδιά κρασιού μπορεί να είναι και πάλι θέμα ωρίμανσης.
Η μιά βδομάδα δεν παίζει με τίποτα. Αν γράφει έτσι στις οδηγίες είναι λάθος!!!

Γενικά θα συνιστούσα ψυχραιμία και επόμενη δοκιμή σε λίγο καιρό.Ιδεατά απο εσένα. 8)
Ακόμα και αν πρόκειται για μόλυνση μπορεί να είναι σε κάποιο/κάποια μπουκάλια και όχι σε όλη την παρτίδα.

May the Yeast be with you!

Aggelos83

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: 15/08/2018, 01:18:43 »
Δε δοκιμασα ακομη , θελω να περιμενω..., αλλά ,
από ενα μπουκαλι που ανοιξε ο φιλος μου και είχε μείνει λιγο μπυρα , απλα πηρα μτρωδια..
είχε πολυ έντονο αρωμα , κατι που μου άρεσε...
η μυρωδια δε θυμισε κρασι..  σε μενα τουλαχιστον..
ηταν ομως εντονη η αισθηση του αλκοολ..
θα περιμενω ακόμη και βλεπουμε...

Aggelos83

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: 20/08/2018, 22:00:49 »
Σημερα αφου εκλεισε ενας μηνας +2 μερες από την εμφιάλωση ανοιξα ενα μικρο μπουκαλι (330ml)   να δω πως παει..  Εβαλα σε δυο μικρα ποτηρια.
Στο 1ο ποτηρι το χρώμα ηταν απιστευτο , με πολυ καλη διαυγεια..
Στο 2ο ποτηρι λες και ηταν αλλή μπυρα..., παρα πολυ θολο , μου θυμισε το χρώμα που ειχε τη μερα εμφιάλωσης καθως επαιρνα δείγμα για μετρηση πυκνοτητας.
Η μπυρα ηταν αρκετα αρωματική , πραγμα που μου αρεσε.
το σώμα της ηταν μια χαρα , καθολου νερουλο..
Στη γευση όμως, ενώ είχε ωραία χαρακτηριστικά ,  μου αφηνε και  κατι που δε μου αρεσε.., κατι στυφό , ξυνό , κατι τέτοιο , ισως λιγο περισσότερο στο θολό ποτήρι..
Ειναι θέμα ωρίμανσης ? Θα διορθωθεί αν περασει ακόμη ενας μηνας ?

Ronin

• Hero Member
  • Σωτήρης
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: 20/08/2018, 23:37:43 »
Στιφό / ξινό δεν ακούγεται καλό.
Δεν βλέπω τι μπορεί να έχει μία Irish Red που να βγάζει αυτή την αίσθηση.

Παρόλα αυτά άστην λίγο καιρό ακόμα και βλέπεις. Τι άλλη επιλογή έχεις σε αυτή τη φάση.
May the Yeast be with you!

Aggelos83

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: 13/06/2019, 01:16:37 »
Αν και πέρασε ενας χρόνος , ήθελα να γραψω οτι αυτή η παρτιδα χαλασε.. Ξυνησε εντελώς.. Ηταν το πρώτο κιτ που έκανα. Απολύμανση είχα κανει με oxi . Δεν ξερω τι πηγε στραβα. Επειτα από αυτό το αποτυχημενο κιτ , έκανα αλλα 3-4 με επιτυχία . Μόνο στο τελευταιοσυνέβη το εξης .. Ενω στην αρχή ηταν καλη η μμπυρα , τα  τελευταια μπουκαλια χαλασανε ολα , μαλλον περασε καιρος , αφου την έκανα αρχες οκτωβρη . Η μονη διαφορα στην απολύμανση στα επιτυχημενα κιτ , ηταν οτι πρωτα έκανα απολυμανση με betadine και στο τελοσ με οxi.