Αποστολέας Θέμα: Τολμηρός noodbas  (Αναγνώστηκε 810 φορές)

vedouzas14

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
Τολμηρός noodbas
« στις: 30/08/2018, 04:37:03 »
Γεια χαρά και από εμένα παιδιά!Σταύρος εδώ.

Είμαι έτοιμος να ξεκινήσω και εγώ την προσπάθεια μου καθώς είμαι πάνω από όλα μεγάλος λάτρης της μπίρας.
Είχα διαβάσει στο παρελθόν κάποια πράγματα πάνω στην παρασκευή της μπίρας άπλα λόγω σπουδών και κυρίως έλλειψης χώρου δεν προχώρησα ποτέ στην πράξη.
   Παρατηρώ ότι σχεδόν όλοι οι αρχάριοι ξεκινάν με έτοιμο κιτ και είπα να κάνω τη διαφορά.Θέλω να νιώσω όλη τη διαδικασία της παρασκευής απ την αρχή μέχρι το τέλος (Αν ήταν εφικτό να κάνω και βυνοποιηση θα την έκανα).
Ξέρω ότι θα είναι πιο δύσκολο άλλα θα το τολμήσω.Θέλω να μάθω τι ακριβώς εξοπλισμό θα χρειαστώ για αυτό.
Ευχαριστώ!

nim

• Hero Member
  • Παναγιώτης
    • Προφίλ
Απ: Τολμηρός noodbas
« Απάντηση #1 στις: 30/08/2018, 12:51:26 »
καλώς ήρθες και καλές ζυμώσεις.

Πρώτα από όλα καλό είναι το ότι θέλεις να ξεκινήσεις και να μπεις αμέσως στα βαθιά, αλλά κατά την γνώμη μου είναι πολύ λάθος κίνηση. Αντιθέτως τα κιτάκια είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον αρχάριο για τους εξής λόγους.
1) θα χρειαστείς απλά τον βασικό εξοπλησμό ο οποίος κοστίζει περίπου 65 ευρώ αν θυμάμαι καλά, αυτόν τον εξοπλισμός εννοείται πως θα τον χρησιμοποιήσεις και οταν πας σε πιο advanced μέθοδο.
2) Μέσα από τα κιτάκια θα εξοικειωθείς με κάποιες πολύ συμαντικές τεχνικές, όπως η μετάγγιση, η απολύμανση, η εμφιάλωση κτλ
3) Οι συνταγές των κιτ είναι σχεδόν σιγουρη επιτυχία. Το να σχεδιάσεις μόνος μου συνταγή δεν είναι και ότι πιο εύκολο για έναν αρχάριο.
4) Ποιά advanced μέθοδο θέλεις να ακολουθήσεις? BIAB, 3 Vessel ή ίσως κάτι που είναι ένα κλικ λιγότερο advanced όπως το extract? Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε ΒΙΑΒ. για το ΒΙΑΒ θα χρειαστείς μια μεγάλη κατσαρόλα, σαν αυτή που πουλάει το κατάστημα, μια γκαζιέρα και μια φιαλη (ή αντίσταση αν αποφασίσεις να παίξεις με αντιστάσεις), ένα chiller (ή ένα μπιτόνι αν κάνεις no-chill), έναν σάκο από ύφασμα βουάλ, ένα θερμόμετρο μια ζυγαρια με ακρίβεια γραμμαρίου, μια μεγάλη κουτάλα και ίσως κάτι ακόμη που μπορεί να μου διαφεύγει. Αν βάλεις και τα έξοδα του βασικού εξοπλισμού που ανεφερα στο (1), το κόστος ανεβαίνει αρκετά για εναν αρχάριο.

Anyway, ετσι και αλλιώς εσυ θα αποφασίσεις, απλά η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με κάτι εύκολο και σιγά σιγα να πας στα πιο advanced για να μην απογοητευτείς με μια πιθανή αποτυχία.

Καλές μπύρες!!!

« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/2018, 12:53:10 από nim »

Mageloop

• Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: 30/08/2018, 18:33:57 »
Καλώς ήρθες. Η μαγιά να είναι μαζί σου.

Θα σου πρότεινα κι εγώ να ξεκινήσεις με κιτ. Αν θέλεις να κάνεις "τσαχπινιά" ένα dry hopping θα ήταν ιδανικό.  Αργά και σταθερά!

Με το κιτ του Βρου είσαι υπέρ-καλυμμένος γι αρχή (https://www.beerdeli.gr/product/kit-zuthopoiisis-beer-deli-deluxe/). Θα σου μείνουν και γι αργότερα τα πράγματα δε θα πάνε χαμένα.

Καλή αρχή και πρόσεχε μη βεντουζώσεις τόσο πολύ που δε θα ξεκολλάς. Puns...puns everywhere..
May the Hops be with you

beerme

• Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: 30/08/2018, 19:33:52 »
Καλως ηρθες Σταθρο, καλες βρασιες

Brewmaster

• Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
    • Beer & Deli