Αποστολέας Θέμα: νιου μπλαντ ιν ταουν!  (Αναγνώστηκε 1544 φορές)

cygor

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
νιου μπλαντ ιν ταουν!
« στις: 10/09/2018, 20:31:15 »
Καλησπερα,
Νεος κι εγω ειπα να ασχοληθω με τον ζυθο που τοσο αγαπαμε και την παρασκευη του που μου φαινοταν παντα ιδιαιτερα ενδιαφερουσα διαδικασια.

Για την ωρα περιμενω να παραλαβω τον εξοπλισμο μου μαζι με ενα κιτ St. Peter’s Ruby Red Ale.

Βεβαια στοχο εχω με αργα και σταθερα βηματα να αποκτησω ολη τη γνωση που χρειαζεται ωστε να περασω σε all grain παρασκευες και να αντιλαμβανομαι τι απαιτει η καθε συνταγη διαβαζοντας την, να παρω και ενα καζανι και να κερναμε φρεσκια homemade μπυριτσα τα φιλαρακια.

Προς το παρον ομως, μου φαινονται ακομα λιγο ολα κινεζικα αλλα καθε μερα ξεδιαλυνουν ολο και περισσοτερο, δυσκολευομαι με ορολογιες και τεχνικες αλλα θα τη βρουμε την ακρη με αρκετη μελετη και ψαξιμο...

Οτι λινκ που μπορει να βοηθησει με ορολογιες και τεχνικες ευπροσδεκτο.

Mageloop

• Full Member
    • Προφίλ
Απ: νιου μπλαντ ιν ταουν!
« Απάντηση #1 στις: 11/09/2018, 01:37:43 »
Welcome Padawan, may the yeast be with you.

Άμα ψάξεις στο forum θα βρεις πάρα, μα πάρα πολλές πληροφορίες για τις ορολογίες και τις τεχνικές.
Γι αυτά που δεν καταλάβεις ρώτα ευθέως, γι αυτό είμαστε εδώ. 'Οτι δεν απαντήσουμε εμείς οι απλοί πληβείοι θα ορμήσει ο Βρουμάστερ να δώσει τα φώτα του!!
May the Yeast be with you

cygor

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: 11/09/2018, 20:30:45 »
ολα καλα so far, σχεδον ετοιμασα το γλευκο αλλα δεν εχω ριξει ακομα τη μαγια, το θερμομετρο δεν δειχνει καποια ενδειξη απο τη στιγμη που γεμισα τον καδο, οποτε πιθανολογω οτι υπερβαινει η θερμοκρασια το φασμα των 30 βαθμων, ετσι λοιπον περιμενω να πεσει καπου στο 22 να ριξω και τη μαγια να σφραγισω, μετρηση OG 1040.

nim

• Hero Member
  • Παναγιώτης
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: 15/09/2018, 09:26:53 »
Καλως ηρθες και καλή αρχή.

Brewmaster

• Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
    • Beer & Deli