Οικιακή ζυθοποίηση > Εξοπλισμός

Ηλεκτρικος βραστηρας

(1/3) > >>

cygor:
Καλησπερα σε ολους,

Προσφατως δοκιμασα να φτιαξω ενα μικρο batch απο μια συνταγη με τη μεθοδο all grain, επειδη ομως ειμαι στην αρχη και δεν εχω ακομα με εξοπλισμο κλπ, δοκιμασα να μοιρασω τη δοσολογια σε 2 κατσαρολες των 6+ λιτρων και να ενωθει το γλευκος στο δοχειο ζυμωσης αφου ψυχθηκε. Να μην τα πολυλογω ολα πηγαν καλα και χθες εμφιαλωσα 7λτ

Η μοθοδος μου αρεσε η τεχνικη με βολεψε αλλα διπλες δουλειες και διπλα τσουμπλεκια και διπλα ρευματα και διπλα ρισκα και ολα διπλα, οπως και ναχει εγινε για καθαρα πειραματικους λογους.

Παμε τωρα και στο ζητημα, φυσικα το biab για μενα ειναι μονοδρομος αλλα θελω να αποφυγω τα πετρογκαζια και τις μαρμιτες της θεορατες και ολα αυτα(τουλαχιστον προς το παρον) , θελω να φτιαχνω μπατσακια 9-12 λιτρα να ασχολουμαι τακτικα, οχι να στοκαρω μπυρα, ετσι λοιπον σκεφτομαι για αγορα  ηλεκτρικου βραστηρα και πιο συγκεκριμενα βρηκα αυτον...

https://www.e-exoplismos.gr/product/boiler-bartscher-%ce%b2%cf%81%ce%b1%cf%83%cf%84%ce%ae%cf%81%ce%b1%cf%82-%ce%bd%ce%b5%cf%81%ce%bf%cf%8d/

Εχει κανεις αποψη; θα κανω δουλεια πως το βλεπετε;

pelargos:
Λογικά θα επαρκεί προς το παρόν και κάπως οριακά.
Ενδεικτικά να σου πω πως για μια μπύρα με FG 1.050, τελικό όγκο στον καδο ζύμωσης 12 λίτρα (μαζί με το ίζημα) και βρασιμο 90 λεπτων χρειαζεσαι 21.5 λίτρα για το mashing.
Γενικα μπορεις να κάνεις διάφορες κινήσεις για να φτιαξεις μπύρα σε μικρότερο χώρο, πχ να βράσεις ένα γλεύκος υψηλότερης πυκνότητας και μετά να προσθέσεις νερό ώστε να πας στα λίτρα που θες. Ή να προσθέσεις εκχύλισμα βύνης στο τέλος.
Οπότε η γνωμη μου είναι πως ναι, θα κάνεις δουλειά, αλλά αργά ή γρήγορα μπορεί να θες κάτι μεγαλύτερο, εάν θες να κάνεις full volume biab.

Mageloop:
Με τα ιδια ή και λιγότερα λεφτά μπορείς να πάρεις την κατσαρόλα του Βρου και να βρεις μια αντίσταση εμβαπτιζώμενη ( χειρός ). Ετσι εχω το συστημα κι εγω. Θα εχεις πολύ ανεση χώρου και δυνατότητα επεκτασης

cygor:
ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Δεν ειναι καθολου κακη η ιδεα της αντιστασης χειρος, το δυσκολο αποτι βλεπω ειναι να την βρω, απο μικρη ερευνα που εκανα βρισκω μονο 1000W και αποτι ψυχανεμιζομαι θα χρειαστω 2 με 2.5 kw

καμια ιδεα, κανενα λινκ;

εχουνε ροοστατη αυτες η ειναι on/off θα βοηθουσε στο mashing

vasilismf:
υπάρχουν και 2 και 3 kw ψάξε καλύτερα! On off είναι, αν θες ροοστάτη ebay. Εγω εχω μια κατσαρολα σαν και αυτη που δειχνεις (φτηνιαρα απο τα lidl) που μου κραταει το mash σταθερο σε θερμοκρασια, και για το βρασιμο βαζω αντισταση γιατι αυτο το πραμα δεν κανει καλο βρασιμο, βεβαια αυτο που βρήκες ισως να κανει καλο βρασιμο δεν ξερω. Πάντως αν δεν παρεις ροοστατη, θες ενα θερμοστατη για να κανεις mash με 3kw αντισταση, αλλιως θα πρεπει να εισαι συνεχεια απο πανω μην χασεις τις θερμοκρασιες

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση