Αποστολέας Θέμα: Καλησπερα σε ολους!  (Αναγνώστηκε 393 φορές)

Alchecook

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
Καλησπερα σε ολους!
« στις: 08/04/2019, 18:39:06 »
Καλησπερα στην παρεα εδω,ειμαι ο Γιαννης απο Πασαλιμανι και διαβαζω τελευταια για παρασκευη μπυρας με μεθοδο biab.Δεν εχω ξανακανει ποτε μπυρα βεβαια ασχολουμε με την μαγειρικη σε ερασιτεχνικο επιπεδο πολλα χρονια.Εχω μια χυτρα 8 λιτρα και μια επαγωγικη εστια και για αρχη  για τα μετρα μου κοιταω μια παραγωγη μπυρας εως 5 λιτρα.Αν εχει καποιος χρονο για συμβουλες και προτασεις τον ευχαριστω εκ των προτερων. ^-^

nim

• Hero Member
  • Παναγιώτης
    • Προφίλ
Απ: Καλησπερα σε ολους!
« Απάντηση #1 στις: 09/04/2019, 10:02:13 »
Δεν αξίζει να το προσπαθήσεις. Αν βάλεις 5 λίτρα στον κάδο ζύμωσης τελικα θα εμφιαλώσεις 3.5 - 4, δηλαδή ούτε 10 μπουκαλιά, και μετά θα πρέπει να περιμένεις κανα διμήνο να ωριμάσει και όταν θα είναι έτοιμη θα την καταναλώσεις σε 3-4 μέρες. Οπότε πολύ ταλαιπωρία για πάρα πολύ λίγη μπύρα.

Εγώ θα σου πρότεινα να κανεις αυτό που καναμε όλοι να πάρεις τον αρχικό εξοπλισμό και μετα να φτιάξεις μερικα κιτάκια ώστε να εξοικιωθείς με κάποιες διαδικασίες, π.χ. μετάγγιση, απολύμανση, εμφιάλωση κτλ. και μετά πας σε πιο προχωρημένες μεθόδους.
Το κάθε κιτ βγάζει περίπου 22-23 λίτρα τα οποία μπορεί να ακούγονται πολλά αλλα φεύγουν για πλάκα.

Brewmaster

• Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
    • Beer & Deli
« Απάντηση #2 στις: 10/04/2019, 10:45:23 »
Καλως ηρθες Γιάννη.
Και εγω συμφωνώ με τον Nim.
Turn the page.....

Alchecook

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: 10/04/2019, 10:57:02 »
Ναι εχετε δικιο,διαβασα και ενα αναλογο θεμα εδω μεσα,οποτε το να φτιαξεις 5 λιτρα ισως ειναι μονο για δοκιμες.Παρελαβα και το πρωτο μου βιβλιο σημερα του Παλμερ το οποιο αν και δυσκολο σαν πρωτη ματια θα βρω εναν μπουσουλα ελπιζω.

nim

• Hero Member
  • Παναγιώτης
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: 11/04/2019, 10:29:31 »
Το βιβλίο του palmer είναι φανταστικό, αλλά θα σου πρότεινα σιγα σιγά να ξεκινήσεις να φτιάχνεις καμιά παρτίδα. Θα μάθεις πολλά πράγματα πάνω στην πράξη.