Αποστολέας Θέμα: Πέρασμα σε allgrain  (Αναγνώστηκε 112 φορές)

KonstantinosG

• Full Member
    • Προφίλ
Πέρασμα σε allgrain
« στις: 05/08/2019, 16:44:50 »
Καλησπέρα,

Έπεσε λίγο το φόρουμ και λόγω καλοκαιριού αλλά θα ποστάρω την σκέψη μου και εχουμε χρόνο μπροστά μας.

Μέχρι τώρα η όποια εμπειριά μου με ζυθοποίηση έχει να κάνει με κιτάκια. ΟΚ καλή φάση, καλό και το αποτέλεσμα ανάλογα με το κιτ. Το θέμα λοιπόν είναι πως θέλω να πάω ένα βήμα παραπάνω και από ενδιαφέρον αλλά και γιατί δεν με καλυπτουν και τα κιτ κυρίως στα styles μπίρας που θα ήθελα να φτιάξω. Επίσης, πάντα πάω στα κιτάκια με high hopes που λένε και στο χωριό μου και πάντα έχω μια μικρή απογοήτευση κάπου μέσα μου. 

Οπότε, λόγω περιορισμένου χώρου (διαμέρισμα) σκέφτομαι την λύση του grainfather. Το έχω δει μόνο σε βιντεάκια πως είναι και τι κάνει, επίσης από την all grain φάση ξέρω μόνο θεωρήτικά κάποια πράγματα. Η βασική ερώτηση είναι αξίζει;

Η απάντηση μας πάει στα εξής. Αν όχι, τότε τι κάνω; Αν ναι, τότε τι άλλο θα χρειαστώ από εξοπλισμό;

nim

• Hero Member
  • Παναγιώτης
    • Προφίλ
Απ: Πέρασμα σε allgrain
« Απάντηση #1 στις: 05/08/2019, 17:17:14 »
Χωρίς να το έχω δουλέψει μπορώ να σου πω πως αξίζει 100%, αν και έχει και κάποια αρνητικά
1) κόστος 800+ ευρω
2) περιορισμός στον όγκου του batch.

KonstantinosG

• Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: 05/08/2019, 19:32:38 »
Ναι το κόστος είναι ένα θέμα αλλά τι εναλλακτικές υπάρχουν; Σε σχέση με άλλα παρόμοια συστήματα νομίζω υπερέχει σε ποιότητα και community (το θεωρώ σημαντικό), με βάση από αυτά που είδα και έχω διαβάσει.

Αν βγάζει 20-25 λίτρα μπατς είναι καλά για εμένα.

KonstantinosG

• Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: 05/08/2019, 20:17:01 »
Επίσης, με το μέγεθος που έχει, λένε πως δεν μπορείς να φτιάξεις μπίρες με στόχο το πολύ αλκοόλ, ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ισχύει μάλλον με βλέπω προς άλλη λύση...

nim

• Hero Member
  • Παναγιώτης
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: 06/08/2019, 09:53:15 »
Μπορείς να φτιάξεις μπύρες με πολύ αλκοόλ αλλα θα πρέπει να μικρύνεις το μέγεθος του batch.

Άλλη εναλλακτική είναι να πάρεις μια γκαζιέρα και μια 70άρα κατσαρόλα. ο χώρος δεν πιάνει δεν είναι πολύ μεγαλύτερος και το κόστος του συμαντικό μικρότερο.

KonstantinosG

• Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: 07/08/2019, 13:38:00 »
Νομίζω οποιαδήποτε λύση πέρα της ηλεκτρικής θέρμανσης δεν είναι εφικτό στην δική μου περίπτωση.

Brewmaster

• Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
    • Beer & Deli
« Απάντηση #6 στις: 10/08/2019, 09:37:40 »
Η αλήθεια είναι πως αυτή τη στιγμή το grainfather υπερέχει των άλλων, αλλά είναι λίγο τσιμπημενο. Κάτσε να δούμε και από Σεπτέμβριο μια άλλη εναλλακτική. Γύρω στα 500€ αλλά χωρίς Bluetooth. Ίσως και να συμφέρει.
Υπομονή.
Turn the page.....

Hulk

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: 10/08/2019, 21:59:42 »
Για πόσα λίτρα??

Brewmaster

• Administrator
  • Hero Member