Αποστολέας Θέμα: Βάση Δεδομένων ποικιλιών λυκίσκου  (Αναγνώστηκε 171 φορές)

mm

• Newbie
  • *
  • Zythopedia,η Ελληνική εγκυκλοπαίδεια για την μπίρα
    • Προφίλ
    • Zythopedia
Στο link http://www.zythopedia.eu/profile μπορείτε να βρείτε την βάση δεδομένων για τους λυκίσκους. Όποτε μπορώ θα την εμπλουτίζω

ΜΜ

Mageloop

• Full Member
    • Προφίλ
Απ: Βάση Δεδομένων ποικιλιών λυκίσκου
« Απάντηση #1 στις: 11/06/2020, 20:40:21 »
Να κάνω μια πρόταση, αν και δε ξέρω κατα πόσο ειναι εφτικό.

Για εμάς τους άσχετους...ένα Search που να βάζεις γεύσεις που θέλεις και να βγάζει τον λυκίσκο που είναι κοντά στο προφίλ που επιλέγεις.
Δυσκολο μεν, θα γλυτώσει τηλέφωνα ο Βρουμαστερ, αλλά..θα έχει και κανένα θετικό δε μπορεί
May the Yeast be with you!
Το Discord του Beer Deli άνοιξε και σε περιμένει  https://discord.gg/zDNV9aE

Cruiser79

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
    • vaping.gr
« Απάντηση #2 στις: 12/06/2020, 00:50:59 »
Από ότι είδα στο site, στην παρούσα μορφή του μπορεί να γίνει μόνο με tag. Αλλιώς πρέπει να φτιαχτεί κανονική βάση δεδομένων με τα χαρακτηριστικά της κάθε ποικιλίας ώστε να μπορεί να δώσει αξιόπιστο αποτέλεσμα το κάθε search. Θέλει πολλή δουλίτσα αυτό αλλά ανάλογα σε πόσο "βάθος" φτάσει η λεπτομερης καταχώρηση χαρακτηριστικών, θα μπορεί να δώσει ακόμα και αποτέλεσμα με συνδυασμούς λυκισκων και χρόνους προσθήκης. Αλλά θες καλό μαστόρι σε περιβάλλον SQL. Μόνο που σκέφτομαι πόσα δεδομένα πρέπει να συγκεντρωθουν και από πόσες πηγές, τρομάζω λίγο.

Επιπλέον, από τις λίγες γνώσεις που έχω όσον αφορά χημικές ενώσεις, θεωρώ ότι ο ίδιος λυκίσκος θα δώσει διαφορετικά αποτελέσματα αναλόγως βυνών που έχουν χρησιμοποιηθεί οπότε τρέχα γύρευε.

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/2020, 00:53:44 από Cruiser79 »

mm

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
    • Zythopedia
« Απάντηση #3 στις: 12/06/2020, 14:59:23 »
χμ. Μου βάζεις δύσκολα αλλά πολύ καλή σκέψη. Σίγουρα από το site δεν μπορεί να γίνει γιατί δεν έχει μεγάλες δυνατότητες η πλατφόρμα αυτή. Αυτό που σκέφτομαι είναι το μαγικό excel. Κάνει τα πάντα και συμφέρει. Θα δω τι μπορώ να κάνω.

ΜΜ

Brewmaster

• Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
    • Beer & Deli
« Απάντηση #4 στις: 12/06/2020, 17:23:44 »
Πάρτε μια ιδέα απο εδω http://scottjanish.com/hop-oils-calulator/
Turn the page.....

Cruiser79

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
    • vaping.gr
« Απάντηση #5 στις: 12/06/2020, 21:19:04 »
χμ. Μου βάζεις δύσκολα αλλά πολύ καλή σκέψη. Σίγουρα από το site δεν μπορεί να γίνει γιατί δεν έχει μεγάλες δυνατότητες η πλατφόρμα αυτή. Αυτό που σκέφτομαι είναι το μαγικό excel. Κάνει τα πάντα και συμφέρει. Θα δω τι μπορώ να κάνω.

ΜΜ
Το Excel έχει περιορισμούς. Ακόμα και VBA να παίξεις, ακόμα θα σε περιορίζει. Αυτό που θες είναι ο SQL Lite. Αλλά και πάλι, είναι τόσες οι παράμετροι που επηρεάζουν το αποτέλεσμα που μπορεί να δώσει ένας λυκίσκος που 100% αξιόπιστο αποτέλεσμα δεν θα έχεις. Θα το πλησιάσεις αρκετά βέβαια, αλλά πρέπει να δεις αν αξίζει τον κόπο γιατί θέλει πολλή δουλειά!

Και μιας και είσαι και χημικός, σου έχω μια ερώτηση. Μπορούμε να προσθέσουμε στο γλεύκος μας άρωμα με διαλύτη την προπυλενική γλυκόλη; και αν ναι, σε ποια φάση;

mm

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
    • Zythopedia
« Απάντηση #6 στις: 14/06/2020, 13:10:38 »
Όντως η δουλειά και οι συνδυασμοί είναι πάρα πολλοί. Το θέμα είναι φυσικά και πόσο αναλυτικό το θέλει κάποιος. Για μια πιο απλή μορφή είναι σχετικά πιο απλό.

Σχετικά με την ερώτησή σου για τα αρώματα με προπυλενογλυκόλη (PG).

α. Προσωπικά αποφεύγω να χρησιμοποιώ πρόσθετα (ναι μεν σου δίνουν λύσεις αλλά οτιδήποτε χημικό θεωρώ πως υποβαθμίζει τελικά την ποιότητα της μπίρας). Βέβαια τα αρώματα μπορεί να εκχυλίζονται από λυκίσκους αλλά ο διαλύτης; Αν και θεωρείται ασφαλές πρόσθετο
β. Προφανώς ως αρώματα εννοείς εννοείς hop oils essences. Αυτά προστίθενται στην έτοιμη μπίρα αν και η hopsteiner στα τεχνικά φυλλάδια της αναφέρει "can be added at various points in the brewing process (typically on the cold side of production). Αν πάντως θες για τον βρασμό, αν τα χρησιμοποιήσεις εννοείται 5-10 λεπτά πριν το τέλος να κρατήσει τα έλαια

Cruiser79

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
    • vaping.gr
« Απάντηση #7 στις: 14/06/2020, 13:55:38 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βασικά όχι, δεν εννοούσα hop oils essences αλλά αρώματα από σχεδόν οτιδήποτε τα οποία είναι διαλυμένα σε PG. Για να έχεις μια καλύτερη ιδέα, πρόκειται για αρώματα που χρησιμοποιούμε στην κατασκευή υγρών αναπλήρωσης ηλεκτρονικού τσιγάρου. Και πιο συγκεκριμένα, αναφέρομαι σε αρώματα τα οποία παράγονται με εκχύλιση καπνού, αυτά που λέμε Naturally Extracted Tobacco. Ψάξε λίγο τη φιρμα "La Tabbacheria" για να δεις ακριβώς τι εννοώ.

Δεν έχω σκοπό να κάνω κάτι τέτοιο καθώς και στο δικό μου μυαλό η ποιότητα και οι φυσικές γεύσεις είναι υπεράνω όλων, εγκυκλοπαιδικα ρωτάω.

mm

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
    • Zythopedia
« Απάντηση #8 στις: 14/06/2020, 17:00:50 »
Γενικά, θα πρέπει κάποιος να έχει στο μυαλό του αν θέλει να προσθέσει αρώματα κατά το βρασμό, τα σημεία ζέσεως των ουσιών καθώς μπορεί να είναι πτητικά ή γενικώς να έχουν σημείο βρασμού χαμηλό και να χάνονται κατά το βρασμό ή να οξειδώνονται προς τα αντίστοιχα οξείδιά τους.