Αποστολέας Θέμα: Θερμοθάλαμος - Ale και τον χειμώνα -  (Αναγνώστηκε 2387 φορές)

Pan1979

• Full Member
    • Προφίλ
Μια και  έπιασαν για τα καλά τα κρύα και εγώ δεν πρόλαβα να φτιάξω μια καλή Stout που ήθελα, σκέφτηκα να μετατρέψω έστω και πρόχειρα το ψυγείο για το γλεύκος σε θερμοθάλαμο για θερμοκρασίες 18-20 βαθμών.
Έχω σκεφτεί αρκετές ιδέες, που απαιτούν από μηδέν χρήματα (και κόπο) μέχρι και καμιά 20αριά ευρώ ( χωρίς κόπο).
Σήμερα το πρωί που χάζευα τα φυλάδια από το lidl, βρήκα την πιο γρήγορη και σκετικά φθηνή λύση. Θα στηθώ λοιπόν το πρωί της Δευτέρας 8 παρά να πάρω αυτό ... http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/SID-3CC9E721-B5728EA5/lidl_gr/hs.xsl/index_14129.htm .
 Αυτό που μου κίνησε το ενδιαφέρον είναι ο ενσωματωμένος θερμοστάτης του, με διαβάθμιση πραγματικής θερμοκρασίας και όχι αριθμών 1,2,3,4... Σε κάθε άλλη περίπτωση την κάθε θερμαντική πηγή που θα επέλεγα θα έπρεπε να την συνδέσω με τον ηλεκτρονικό θερμοστάτη που έχω στο ψυγειάκι μου και βαριέμαι αφάνταστα να βγάζω να βάζω κλπ.  Πιστεύω ότι στους 18-19 βαθμούς και μέσα στο ψυγείο, θα ανάβει ελάχιστα λεπτά την ώρα, άρα θα έχει και ελάχιστη κατανάλωση. θα βάλω και για καλό και για κακό κανένα κομμάτι μεταλλικό  μπροστά μην λίωσει και κανένα πλαστικό από το ψυγείο, θα δούμε.
Λογικά θα πάω να το πάρω και θα γράψω εντυπώσεις. ;)

DIVER

• Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
Απ: Θερμοθάλαμος - Ale και τον χειμώνα -
« Απάντηση #1 στις: 16/11/2011, 17:17:37 »
Ωραίος!
Αναμένουμε εντυπώσεις...

kostass

• Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: 16/11/2011, 18:20:09 »
Ωραίος!
Αναμένουμε εντυπώσεις...

ωραίος αλλά εγώ θα έκανα το κουμάντο με κάμια λάμπα...
θέλω και εγώ έναν θερμοθάλαμο στους 30C για τον ασπέργιλο

Oldman

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: 16/11/2011, 18:58:51 »
Έχω ένα εκολαπτήρα. Κάνει;;;;;

Pan1979

• Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: 16/11/2011, 19:25:18 »
ωραίος αλλά εγώ θα έκανα το κουμάντο με κάμια λάμπα...
θέλω και εγώ έναν θερμοθάλαμο στους 30C για τον ασπέργιλο

Μη νομίζεις ότι και οι σχετικές λάμπες  είναι φθηνές. Τουλάχιστόν αυτές που παίζουν στα πετ σοπ μαζί με κάτι θερμαντικές ταινίες για ερπετά τσούζουν λίγο.
Η λάμπα από εκολαπτήριο κάνει σίγουρα, θέλει όμως να την συνδέσεις με θερμοστάτη για σταθερή θερμοκρασία και μειωμένη κατανάλωση.

Nik

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: 16/11/2011, 19:32:52 »
Πηγαινε σε ενα pet shop και ζητα μια πλακα θερμανσης για τεραρια ειναι μια ευκαμπτη αντισταση (φαντασου ενα κοματι ευκαμπτο πλαστικο) ερχεται σε διαφορα μεγεθη και διαστασεις και εχει ισχυ απο 10 -60 βατ (οχι ρυθμιζομενο) συνηθως η μια πλευρα του ειναι αυτοκολητη σε συνδιασμο με τον θερμοστατη για το ψυγει που εχεις θα εισαι κομπλε και οικολογικος .

Pan1979

• Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: 16/11/2011, 19:38:06 »
Πηγαινε σε ενα pet shop και ζητα μια πλακα θερμανσης για τεραρια ειναι μια ευκαμπτη αντισταση (φαντασου ενα κοματι ευκαμπτο πλαστικο) ερχεται σε διαφορα μεγεθη και διαστασεις και εχει ισχυ απο 10 -60 βατ (οχι ρυθμιζομενο) συνηθως η μια πλευρα του ειναι αυτοκολητη σε συνδιασμο με τον θερμοστατη για το ψυγει που εχεις θα εισαι κομπλε και οικολογικος .

Τσιμπάνε και αυτά ρε Νίκο, το είχα σκεφτεί και εγώ. Πιστεύεις ότι το αερόθερμο με το θερμοστάτη στους 18-19 σε χώρο τόσο μικρό όσο το 80άρι ψυγειάκι  θα "καίει". Λογικά θα ανάβει ελάχιστα και αμέσως θα κλείνει. Θα το αποφασίσω το Σ/Κ. Πρέπει να ετοιμάσω και καμιά μπυρίτσα...

Nik

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: 16/11/2011, 19:57:21 »
Εγω εχω παρει ενα αρκετα μεγαλο και μου τον επιασαν λιγο απο την Σοφοκλεους εκανε περιπου 30κατι ευρω .Δεν το εχω δοκιμασει ακομα μιας και η αποθηκη εχει καλη θερμοκρασια ακομα .Οσο για το αεροθερμο ψαξτο λιγο γιατι σε κλειστο χωρο ενδεχωμενως να εχουν προστασια υπερθερμανσης (οπως τα πιστολακια των μαλλιων ) και μηπως κατα τους κυκλους on off μηπως δεν δουλευει συνεχεια η ανοίγοντάς να μην προλαβαινει να ζεστανει και κλεινει  .

MaiPsy

• Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: 27/03/2012, 21:00:12 »
καμιά φορά στέκεσαι τυχερός, έτσι και γω πάνω που έλεγα πως θα φτιάχνω μπύρα το καλοκαίρι, βρέθηκε ένα τσαμπέ ψυγείο, οπότε πήρα ένα controller που βγάζει output για ζεστό και κρύο έτσι ώστε να βάλω στη μία έξοδο τη πρίζα του ψυγείου και στην άλλη (μετά το καλοκαίρι) ένα θερμοστρώμα απο τεράριουμ που έχετε προτείνει εδώ...

και βέβαια σιγά μην δεν είχα ερώτηση  ;D

αν η μαγιά (πχ irish ale wlp004) λέει θερμοκρασία ζύμωσης 18 - 20, εμείς πρέπει να έχουμε δωματίου 16-18;

θα βγουν οι photo άραγε;:

είναι μεγάλες...
τώρα;  :o

« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/2012, 21:18:58 από MaiPsy »
With Knowledge comes Despair...

kostass

• Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: 28/03/2012, 11:47:59 »
καμιά φορά στέκεσαι τυχερός, έτσι και γω πάνω που έλεγα πως θα φτιάχνω μπύρα το καλοκαίρι, βρέθηκε ένα τσαμπέ ψυγείο

και εγώ σε κάτι τέτοιο ελπίζω!!! :)

MaiPsy

• Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: 28/03/2012, 12:17:03 »
Παράθεση
και εγώ σε κάτι τέτοιο ελπίζω!!! :)

καλή τύχη λοιπόν!!

olagoodys

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: 06/04/2012, 00:28:08 »
παιδια εγω ειχα παρει ενα αναλογικο θερμοστατη στα 12 ευρο!
και τον ειχα για ψυξη! ο αναλογικος πρεπει λιγο να τον κοντρολαρεις καθε φορα που τον
δουλευεις για να παρεις την επιθυμητη θερμοκρασια! εαν και βγαζει 2 outpout ο κυριος που μου τον πουλησε ειπα να μην το χρησιμοποιω και για τα 2 ταυτοχρονα γιατι εαν πιασει την ακριβη θερμοκρασια μετα θα δουλευει και η ψυξη και η θερμανση μαζι! αυτο που εκανα εγω ηταν οτι τον αποσυνδεσα εντελως απο το ψυγειο και εβαλα μεσα ενα πιστολακι μαλλιων και ητανε κομπλε! ζημωσα ολο το χειμονα 3 μπυρες μια χαρα!

MaiPsy

• Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: 06/04/2012, 10:17:48 »
Παράθεση
παιδια εγω ειχα παρει ενα αναλογικο θερμοστατη στα 12 ευρο!
και τον ειχα για ψυξη! ο αναλογικος πρεπει λιγο να τον κοντρολαρεις καθε φορα που τον
δουλευεις για να παρεις την επιθυμητη θερμοκρασια! εαν και βγαζει 2 outpout ο κυριος που μου τον πουλησε ειπα να μην το χρησιμοποιω και για τα 2 ταυτοχρονα γιατι εαν πιασει την ακριβη θερμοκρασια μετα θα δουλευει και η ψυξη και η θερμανση μαζι! αυτο που εκανα εγω ηταν οτι τον αποσυνδεσα εντελως απο το ψυγειο και εβαλα μεσα ενα πιστολακι μαλλιων και ητανε κομπλε! ζημωσα ολο το χειμονα 3 μπυρες μια χαρα!

Δεν έχει offset ο δικός σου; αν τον βάλεις στους - 0.5 + λογικά δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα.  εμένα κόστισε 16 ευρώ με τα μεταφορικά απο ebay.

πιστολάκι ε; καλή θέρμανση αλλά θορυβώδης. Εμένα που το ψυγείο είναι σε ντουλάπα στο σαλόνι θα με ζάλιζε..καλύτερα μου ακούγετε το θερμοστρώμα για τερραριουμ..

MaiPsy

• Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: 06/04/2012, 10:23:30 »
είπες και αναλογικός βεβαια οπότε που να το βρει το offset  :blank:

olagoodys

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: 07/04/2012, 00:12:33 »
δεν ξερω τι ειναι το offset μαλλον ειναι να εχει κανα μισο βαθμο διαφορα οστε να μην αναβουνε και τα 2 ταυτοχρονα! απο θορυβο δεν με ενοχλει γιατι το εχω στο παρκιγκ! αλλα οντος κανει φασαρια αλλα διαρκει ουτε 30 δευτερολεπτα!